Niečo zo života herca
 
Nicolas Cage sa narodil ako Nicholas Kim Coppola svojim rodičom Augustovi Coppolovi a nemke Joy Vogelsan v Long Beach v Kalifornia. V Dvanástich rokoch sa však po rozvode presťahoval s otcom do San Francisca. Tam to mal bližšie aj k svojmu strýkovi slávneho mena Francis Ford Coppola. Hoci mal vždy bližšie písanie a literárnu tvorbu ako jeho otec, predsa len sa dostal k filmu. Pohyboval sa vo filmárskych kruhoch, jeho priatelia boli mnohí vtedajší herci, režiséri a ako tínedžera ho už vtedy chcelo pár filmárov obsadiť do úloh. Nicolas sa ale ani svetu filmu nebránil a mal k nemu blízko. No kým sa pustil po prvýkrát filmovať, rozhodol sa k možno správnemu, ale predsa len nakoniec dobrému rozhodnutiu. Pochopil, že v prípade, ak by sa mu darilo, jeho meno by bolo spojené s jeho slávnym strýkom, a pre tých čo ho nepoznajú, nech ho nepoznajú. Veď potom čokoľvek si na základe svojho mena vybuduje, bude len jeho. Dal si meno Cage podľa komixového hrdinu Lukeho Cagea.

Ako to začalo?
Na herectvo a hranie sa dal až po zhliadnutí filmu s Jamesom Deanom menom Na východ od Raja. Slávny film s originálnym názvom East of Eden. Herectvo sa mu dostalo do krvi na letných besedách konzervatória herectva a hudby v San Franciscu. Skončil v skorých  rokoch na strednej a prebehol na čisto k herectvu. Pôdu mal teda nachystanú. Prvým snímkom, kde sme jeho tvár mohli vidieť, bol seriál Best of times z roku 1981, kde šlo o niekoľko dielov, no prvý herecký prišiel v akčnom filme Rumble Fish z 1983 roku, ktorý poznáme my pod prekladom Dravé Ryby. Nasledovala dráma Birdy z roku 1984 na Medzinárodnom filmovom festivale v Cannes rovnaký rok odmenená zvláštnou cenou. Ide o krásny film o priateľstve medzi dvoma priateľmi žijúcimi od malička v malom meste a spoločne odchádzajúci aj na vojnu. Ukážku z filmu si je možné pozrieť medzi videoukážkami na webe ako poslednú. Neskôr si zahral vo veľmi úspešnom kinohite toho roku Racing with the Moon - Preteky s mesiacom, film ktorý v tej dobe znamenal mnoho pre veľký počet mladých ľudí. Onedlho Ford Coppola pripravil film a obsadil do neho práve Nicolasa. S Kathlen Turner, známou z Vojny Reseovcov, či 6 vrážd stačí mamička, si spoločne zahrali v trpkej komédií Pegy Sue sa ide vydávať - Pegy Sue go Married z roku 1986. Za film Moonstruck bol nominovaný na Zlatý Glóbus pre herecký výkon v úlohe milenca speváčky Cher. Nicolasa však v tomto filme obišla aj soška oskara, keď film, získal tri, ale ani jednu pre Nicolasa. V rovnaký rok sa však do kín dostáva aj veľmi slávna komédia - Problémy s Arizonou, kde svojsky vyrieši bezdetnosť svojej mladej rodiny a na základe svojich kriminálnickych nedariacich sa zručností z minulosti si problém vyriešia. Veď ak má niekto 5 detí, istotne si nevšimne, že jedno chýba, či nie? Film, ktorého výroba priveľa nestála, ale stal sa jedným z najlepších komediálnych výtvorov tohoto roku. Mohli sme tak vidieť Nicolasa aj v inej úlohe ako vážneho, či drsného herca. Vampire's Kiss je už však o niečom inom. Wild at Heart - Divokosť v srdci z roku 1990, film, ktorý režíroval slávny David Lynch mu priniesol Zlatú Palmu z festivalu Cannes 1990, takže prvé sladké ovocie sa ukázalo. Nicolasova cena stúpla.

Sarah Jessica Parker, ktorú poznáte zo Sex v Meste sa sním zahrala v "Libánky v Las Vegas" komédií s milým koncom, kde sa zas ukázal Nicolas ako komediálny herec, pre svoju lásku schopný spraviť čokoľvek, aj skočiť z lietadla. Nasledoval pre rok 1995 ďalší film s podobným názvom, Leaving Las Vegas, no tento film bol skôr drámou a za úlohu v ňom získal Oscara aj Zlatý Glóbus. Jeho cena opäť stúpla.

Nasledoval slávny film Skala - The Rock, kde si spolu s hercom Seanom Connerym a vlastnou manželkou Vanessy Marcilas zahral policajného agenta, ktorý musí so Seanovou pomocou oslobodiť rukojemníkov z pevnosti Alcatraz. Úlohu väzniteľa a teroristu vtedy získal známy herec Ed Harris, ktorého sme 8 rokov dozadu od vydania Skaly moghli vidieť v kultovom - The Abyss - Priepasť. Skala, akčný film roku 1995 Nicolasovi pridal na popularite a závratnou rýchlosťou sa z neho stal známy a uznávaný herec. Vo filme sa pohybuje vo vlastnom meste, ktoré dobre poznal, takže sa aj pri filmovaní dobre cítil. A dovolím si dodať, že ak si pamätáte slávnu scénku, kde v ulici San Francisca ukradnú dve žlté krásne Ferrari, nedá mi, aby som nespomenul, že nešlo o pravé Ferrari ale o presné makety, vytvorené na objednávku u slovenských konštruktérov, ktorí sa špecializujú na vlastné ručne skladané modely. Na objednávku tvoria aj práve takéto vozidlá. Vo filme sa obe totiž nepekne zničili, takže na origináloch by to bolo skutočne škoda skúšať. Modely boli s náhradnými dielmi tak trochu opravovateľné. Za dva roky a teda v roku 1997 nasledoval známy akčný kinohit CON AIR o väzňovi, ktorý bol z tých spravodlivejších, aj keď išlo o krk. Jeho vlasatá tvár je pre tento film charakteristická ako každá ruža na tele mexického hrdloreza pre každú obeť. Con air nebol film z väzenského prostredia, takže ak ste ho nevideli, môžem k nemu len toľko, že je to dobrý akčný film s dobrým, príbehom a a výbornými hereckými výkonmi. Lietadlo však nakoniec pristane... V rovnakom roku prišiel aj Face of Face a teda Tvárou v Tvár kde si vymenili tváre s Johnom Travoltom. Tu ide o veľmi dobrý príbeh a Nicolas si zahral zápornú úlohu, Travolta si ma zase získal po tom čo u mňa upadol filmom Michael.

V roku 1998 sa dokončilo Mesto Anjelov a ešte ten rok sa dostalo do slovenských kín. Film, na ktorý sa nezabúda, nádherný film o láske, kde hlavný soundtrack získala veľká, aj keď vtedy už pomaly hasnúca hviezda Alanis Morissette. Tá síce neskôr zažila svoj come-back no teraz sa bavme o filme. Mesto anjelov - City of Angels s Meg Ryanovou je príbehom mladej lekárky, ktorej sa nie vždy podarí zachrániť toho, koho jej privezú na operačný stôl. Anjel smrti však je stále pri nej. Odprevádza nepodarené operácie do neba a vidí ako lekárka trpí a prežíva nezdar, či nemožnosť niekomu zachrániť život. Hoci človek anjela nevidí, anjel vidí všetko a tak sa do doktorky zamiluje. Problémom sa však stane ak lekárka cíti jeho prítomnosť. Anjelovi to dodá odvahu aby spravil krok, ktorým sa stane živým a stratil svoju nesmrteľnosť. Stratí však viac ako by čakal. Neprekonateľný romantický, či film ako sa hvoorí s tvrdým koncom... treba si to pozrieť.

Známy akčný film 8 mm, kde Nicolas hrá vyšetrovateľa pátracom po pôvode 8 milimetrového filmu s tvrdým druhom erotických hrátok, kde mladú ženu zavraždia. Dostáva sa vo filme do sveta, kde sa nezbierajú videá klasického porna, alebo nejakej praktiky. Odhaľuje svet, v ktorom sú najcennejším zberateľským skvostom a veľkým biznisom nový žáner, vražda na kamere. A hoci je svet, v ktorom sa teraz pohybuje, špinavý a nechutný, a dôkazy sa hľadajú ťažko, prípad sa nakoniec zdá byť celkom zložitý a predsa jednoduchý... 8 milimetrov sú pre rok 1999,a pre tento rok sa uzatvorila výroba aj ďalšieho filmu menom Bringing Out the Dead. Rok na to, a teda 2000 už znamená rok kultového filmu 60 sekúnd.

60 sekúnd bol veľmi očakávaný film. Do veľkej miery sa dostal do povedomia mnohých, o autá získali záujem mnohí, ktorí sa dovtedy tejto téme ani nevenovali. Výborne natočený remake starého 60 sekúnd sa podaril na výbornú. Nicolas zahral neuveriteľne dobrý ksicht. Skvelé našlapané autá a motory boli počuť celý film, samozrejme vieme ako to myslím, skvelým príbehom a dobrými výkonmi sa tomu dodal aj šmrnc, o hudbu s apostaral Trevor Rabin a iní známy interpreti. Od tohoto filmu sa nadmerne zvýšil dopyt po Ford Mustangoch GT a film bol veľkou reklamou pre značku ako takú. Veď kto by dnes nepoznal  Shelby Ford Mustang ročník 195X známy ako ELEONOR. Treba pripomenúť, že vo filme si zahrala aj Angelina Jolie blonďatú divokú krásku. Následne nasledovalo niekoľko filmov známych mien, aj ako Mandolína Kapitána Correliho, kde si zahral s Penelopé Cruz, potom ako režisér debutoval vo filem Sonny v roku 2002 a nasledoval slávny vojnový film Windtalkers. Pôvodne na filmovej scéne ospevovaný ako "Tí, čo rozprávajú s vetrom" ale oficiálny názov filmu Kód Navajo je kratší a oveľa výstižnejší. K=od Navajo je filmom rozprávajúcim vojnovú udalosť americkej armády, kedy pri bojoch o ázijské územia už bola americká armáda bezradná. Všetky kódy a šifry sa čas po čase rozlúštili. Výbornou šifrou bolo použitie indiánov z kmeňa Navajov, ktorých počet je dosť malý a obmedzený na rezerváciu. Americkí velitelia si uvšedomovali jedinečnosť ich jazyka, tak obsadili na pozície radistov práve z kmeňa Navajov. Tí sa vedeli dorozumievať vo vlastnom jazyku o pozíciách nepriateľa a tak mohli odovzdávať informácie bez toho, aby protivník vedel o aký kód je. Pravdou je, že celý jazyk považovali za šifru a tak mali americké jednotky na vrch. Bolo však veľmi dôležité ochrániť práve svojho radistu, lebo bez neho je jednotka stratená. Kód Navajo je výborný film, s ukážkou skvelých hereckých výkonov a ukázanie hrdinskosti a priateľstva. V filme si zahral aj Christian Slater.

Nasledovalo niekoľko filmov, ktoré zabudnúť pri opise jeho kariéry by bol istotne hriech. Ale aby sa vystihlo aspoň niekoľko, nasledovali menej známe či viac známe veci. Tvrdým filmom na motívy skutočných udalostí je film Obchodník so smrťou - Lord of War. Príbeh ukrajinského obchodníka so zbraňami, ktorý zapríčinil to, že po celej Afrike dnes ešte stále nájdete domorodcov so zbraňami. Ovplyvnil svet, dokázal prepašovať takmer čokoľvek a kamkoľvek. Na stope mu pritom celý život bol Kevin Bacon, ktorého si môžeme pamätať z hlavnej úlohy vo filme Neviditeľný s Elisabeth Shue Príkladom dobrodružnej úlohy je Lovci Pokladov alebo inak - Hon za pokladom Templárov z roku 2005, kde si Nicolas zahral ako Ben Gates aj s Johnom Voightom, inak otcom Angeliny Jolie, stvárnil napríklad úlohu agenta v Mission impossible 1, alebo prezidenta v Pearl Harbor. Film Lovci pokladov je plný napätia a záhad. Takže ak máte radi filmy typu Indiana Jones a to a to... potom toto je to pravé pre vás. Ak sa vám páčil práve tento film, tak pre koniec roka 2007 je druhé pokračovanie. Rok 2006 znamená uvedenie drámy World Trade Center do kín a úspech filmu. O filme sa príliš veľa nehovorilo, lebo pojednáva o jednej z najväčších tragédií novodobej histórie ľudstva. Príliš zbabelý a úbohý teroristický útok bez štipky cti zasiahol mnohých, a pre mnohých znamenal životnú udalosť. AJ pre dvoch policajtoch, ktorých osudy film opisuje. Je samozrejmé že príbeh je na základe skutočných udalostí, neuveriteľná atmosfére v čase útoku, detaily pádu dvojičiek a všetko z pohľadu dvoch hrdinov, ktorí to všetko prežili, príbeh prelínajúci sa s pocitmi a dianím v ich rodinách a sledovaní toho, čo prežívali. Výborný dej, výborná dramaturgia. Bohužiaľ aj keď ide o výborný film, autori by ocenenia veľkého formátu neprijali, už len preto, že by verejnosť neprijala ak by sa na filme zarábalo. Ale reči sú rôzne, ideme ďalej. Pre rok 2007 sú uvedené dva filmy a to film NEXT, o predvídaní zločinov a zaujímavých schopnostiach. Vo filme si zahrala aj Julien Moore - Hanibal, Jurský Park II, Pobrežné správy. Rovnaký rok, len o niečo skôr sa dostáva k nám film Ghost Rider. Ide o sfilmovaný slávny komix o služobníkovi pána z Pekiel a splatenie dlhu. Tak či onak ide o akčný film a film o láske, ako tomu už býva a my sa tomu nevyhneme. Nicolas sa predstaví v úlohe práve Ghost Ridera, s novým imidžom drsného chlapíka, ktorý nejak extrémne omládol. Alebo je to len práca maskérov? :-)

Nicolas Cage teda nemôže byť v žiadnom prípade považovaný za neherca či amatéra. Predpoklady a talent spravil svoje a keď sa bližšie pozrieme na rôznorodosť jeho úloh, dokáže sa nájsť v každej jednej z nich. To ho predurčuje pre lepšie a lepšie úlohy, o čom svedčí aj bankové konto. Svoje financie investuje práve do nehnuteľností, lebo vie, že práve v nich je cena najzahovalejšia.

 

>>>>  naspäť hore <<<<